BulutTahsilat -YAPAY ZEKANIN (AI) FİNANSAL HİZMETLERDEKİ BÜYÜYEN ETKİSİ

YAPAY ZEKANIN (AI) FİNANSAL HİZMETLERDEKİ BÜYÜYEN ETKİSİ

İnsanlar, problemleri çözebilecek ve yaşadığımız yüzyılın hızla artan baskılarının bir kısmını üstlenebilecek makineler hayal ediyorlardı.

30 September 2019

Yapay Zekanın (AI) Finansal Hizmetlerdeki Büyüyen Etkisi
 
İnsanlar, problemleri çözebilecek ve yaşadığımız yüzyılın hızla artan baskılarının bir kısmını üstlenebilecek makineler hayal ediyorlardı. Yöneticiler ve işletme sahipleri, piyasada rekabet avantajı elde etmek için finans ve diğer alanlarda yeni AI kullanımını aktif olarak araştırıyor.
Çoğu zaman, Yapay Zekanın günlük yaşamımızda ne kadar yer aldığını bilmiyoruz.
 
-AI Bugün: Nerede çalışıyor ve ne İçin çalışıyor?
 
Örneğin, seyahat endüstrisinde Yapay Zekâ, dolandırıcılık işlemlerini önlemenin yanı sıra satış ve fiyatı optimize etmeye yardımcı olur. Ayrıca, AI bir sonraki yaz tatilimizi planlayan uçak veya otel rezervasyon sitelerinde sörf yaparken, istenen tarihler, rotalar ve maliyetler için kişiselleştirilmiş öneriler sunmayı mümkün kılar.
 
Taşımacılık sektöründe AI, park etmeyi ve sürüşü daha kolay ve güvenli kılmak için seyir kontrol özelliklerinin geliştirilmesinde aktif olarak kullanılmaktadır. Özerk araçlar ya da kendi kendini süren arabalar zaten yollarda beliriyor.
 
Yapay Zeka hayat kurtarır ve bu bir konuşma şekli değildir. Robotik ameliyatlardan sanal hemşirelik asistanlarına ve hasta izlemeye kadar doktorlar hastalarına en iyi bakımı sağlamak için AI kullanır. Görüntü analizi ve dosyalama ve çizelgeleme gibi çeşitli idari işler, pahalı insan emeğinin maliyetini azaltmaya yardımcı olur ve sağlık personelinin hastalarla daha fazla zaman geçirmesine olanak sağlar.
 
Finansal sektördeki AI'nın yükselişi, geleneksel olarak muhafazakâr alanlarda bile iş ortamını ne kadar hızlı değiştirdiğini kanıtlıyor. İşte finansta AI en popüler örneklerinden sadece birkaçı.
 
-AI ve Kişiselleştirilmiş Bankacılık
 
Yapay zeka, bireysel kullanıcılara ek faydalar ve konfor sağlamak için yeni yollar keşfetme konusunda gerçekten parlıyor.
Bankacılık sektöründe AI, çağrı merkezlerinin iş yükünü azaltırken, müşterilere kapsamlı kendi kendine yardım çözümleri sunan akıllı sohbetlere güç veriyor. Amazon’un Alexa’sı gibi akıllı teknolojilerle çalışan ses kontrollü sanal asistanlar da hızlı bir şekilde çekiş kazanıyor, bu hiç şaşırtıcı değil: kendi kendine eğitim özelliğine sahip, her gün daha akıllı oluyorlar, bu nedenle burada büyük gelişmeler beklemelisiniz.
 
Bakiyeleri kontrol edebilir, ödemeleri planlayabilir, hesap etkinliğini arayabilir ve daha fazlasını yapabilir.
 
Bazı uygulamalar kişiselleştirilmiş finansal danışmanlık sunar ve bireylerin finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur. Bu akıllı sistemler gelirleri, temel yinelenen giderleri ve harcama alışkanlıklarını izler ve optimize edilmiş bir plan ve finansal ipuçları sunar.
ABD'nin en büyük bankaları, müşterilere faturalarını ödemeleri, masraflarını planlamaları ve bankalarıyla iletişim kurmaları için bilgi almalarından daha kolay ve daha akıcı bir şekilde etkileşime giren mobil bankacılık uygulamalarını başlattılar.
 
-Finans Endüstrisinde AI'den Gelecekte Ne Beklenmeli?
 
Finansal hizmetlerdeki yakın zamanda yapılacak AI başvuruları için tahminler bugünlerde oldukça sıcak bir konudur, ancak kesin olan bir şey var: AI, finansal sektörün iş ortamını hızla yeniden şekillendiriyor.
Özellikle blokajların ve kripto para biriminin kabulü arttıkça işlem ve hesap güvenliğinin artması konusunda yüksek umutlar var.
 
Bilişsel bilgi işlem sayesinde her türlü dijital asistan ve uygulama kendilerini mükemmelleştirmeye devam edecek. Bu, akıllı makinelerin fatura ödemekten vergi beyannamesi hazırlamaya kadar kısa ve uzun vadeli görevleri planlayıp yürütebileceklerinden, kişisel finansı katlanarak yönetmeyi kolaylaştıracaktır.
 
SONUÇ
 
Görebildiğimiz gibi, AI'nın finansal hizmetlerdeki yararları çok fazladır ve göz ardı edilmesi zordur. Forbes’e göre, kıdemli finansal yönetimin% 65’i finansal hizmetlerde AI kullanımından olumlu değişiklikler beklemektedir.
Bununla birlikte, kişi teknolojik ilerlemeden sonsuza dek uzak kalamaz ve artık yüzleşmemesi uzun vadede daha pahalıya mal olabilir.
 
Aşağıdaki linkten sadeleştirilmiştir.
https://towardsdatascience.com/the-growing-impact-of-ai-in-financial-services-six-examples-da386c0301b2
 


Önceki Yazılar
...
PSD2 İLE AÇIK BANKACILIĞIN GELECEĞİ

PSD2 gibi düzenlemeler eşliğinde Açık Bankacılık uygulamalarının hayata geçirilmesindeki temel amaç̧; yenilikçiliğin ve rekabetin arttırılmasıdır...

...
BULUTTA BANKACILIK NEDİR?

Bulutta Bankacılık önceleri bilinmez ve korkulan bir yenilik olarak görüldü.

...
NAKİT AKIŞI NEDİR?

İşletmenizin kasasına belirli bir zaman dilimi içerisinde giren ve çıkan paraya nakit akışı denir.

BulutTahsilat - Referanslar

Copyright © 2020 BulutTahsilat. All rights reserved.