10-06-2019,    BulutTahsilat
FİNTECH Mİ, TECHFİN Mİ?

Fintech mi, techfin mi?
 
Fintech-techfin farkını belirgin şekilde açıklamak için techfin’in ne olup olmadığını biraz daha açmak gerekiyor: Techfin’in basitçe fintech'in bir uzantısı olduğunu varsaymak mantıklı görünebilir, ancak bu alandaki gelişmeler daha karmaşık.
 
Fintech, hepimizin bildiği gibi, finansal hizmetlerin en ileri teknolojiyi kullanarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi ile sunulduğu bir alan. Buna karşılık techfin ise bir firmanın teknolojiyi kullanarak yepyeni finansal hizmetler sunması anlamında kullanılıyor. İki kavram arasındaki farkı örneklerle şu şekilde açıklayabiliriz: POS cihazlarına erişim sınırlı ve hiç erişimi bulunmayan küçük esnafların cep telefonlarını POS cihazına çevirerek, para tahsil etmesi tipik bir fintech fikri aslında. Techfin’i ise mobil operatörlerin ödeme şirketleri kurarak mobil ödeme, ön ödemeli kart ve fatura ödeme gibi çeşitli hizmetleri bu şirketlerle sunması şeklinde açıklayabiliriz. Ayrıca bankaların mobil uygulamalarını iyileştirerek, bu uygulamalar üzerinden farklı hizmetler vermesi de bir techfin örneği olarak düşünülebilir.
 
Techfin nedir, ne değildir?
Fintech-techfin farkını belirgin şekilde açıklamak için techfin’in ne olup olmadığını biraz daha açmak gerekiyor: Techfin’in basitçe fintech’in bir uzantısı olduğunu varsaymak mantıklı görünebilir, ancak bu alandaki gelişmeler daha karmaşık. Aksine, techfin’i tamamen yeni bir pazar türü olarak değerlendirmek mümkün. Teknoloji alanında, e-ticaret ortamlarına odaklanan bu yapılar hem tüketicilere hem de işletmeye çok sayıda müşteriyle bağlantılı. Çok sıklıkla techfin’ler pazarlama ve finans rollerini, müşteri deneyimlerini geliştirmek için eldeki verilere dayanarak harmanlıyor.
Fintech’in techfin’e evrimi
 • FinTech 1.0: Altyapı
 • FinTech 2.0: Bankalar
 • FinTech 3.0: Start-up’lar
 • FinTech 4.0: Techfin
 
Kaynak: Asian Banker

Referans Logoları
Referans Logoları
Referans Logoları
Referans Logoları
Referans Logoları
Referans Logoları
Referans Logoları
Referans Logoları
Referans Logoları
Referans Logoları
Referans Logoları
Referans Logoları