BulutTahsilat -BULUTTA BANKACILIK NEDİR?

BULUTTA BANKACILIK NEDİR?

Bulutta Bankacılık önceleri bilinmez ve korkulan bir yenilik olarak görüldü.

16 September 2019

Bulutta bankacılık nedir?
 
Bulutta Bankacılık önceleri bilinmez ve korkulan bir yenilik olarak görüldü. Bununla birlikte pek çok banka bu fikri “düzenleyici izin vermez” diye reddetti. Sonra düzenleyici bazı ülkelerde buna izin verdi, ancak bankaların düzenleme pozisyonu konusunda kafaları karışmıştı. Örneğin, müşteri verileri için bulut hizmetlerini kullanıyorlarsa ve sağlayıcı ihlal yaparsa kimin sorumluluğu vardı?
 
Dürüst olmak gerekirse, bulut son on yıl içinde uzun bir yol kat etti. Hatta bankacılıkta bile!
Bankalar operasyonlarının yüzde 20'sini özel buluta taşıdılar ve bunlar tipik olarak donanım, altyapı ve bordro gibi müşteri dışı işlemlerdir. Müşteri verileri hala bankanın içinde yer almakta ve çoğu zaman esnek olmayan ve bakımları pahalı olan sistemlerde tutulmaktadırlar.
 
Bununla ilgili sorun, bankanın en değerli varlığının müşteri verileri olmasıdır. Bir banka akıllı pazarlama ve servis için müşteri verilerini rasyonelleştirebilir ve kaldırabilirse, o zaman gelecekteki rekabetçi savaşın olacağı yerde avantaj elde edecektir. Sonuçta çoğu banka, finansal hizmetlere giren teknoloji devleri hakkında endişeleniyor ve tüm büyük teknoloji firmalarının iyi yaptıkları şey kaldıraç olarak veri kullanmasıdır. Ancak, onlarca yıllık müşteri verisi geçmişine sahip eski sistemlere sahip olan bankalar, kirli verileri taşımayı hiç sevmiyor.
 
Burada ilginç olan, dijital olarak iyi performans gösteren bankaların çoğunluğunun, kurumsal müşteri veri depolarında veri analitiğine ihtiyaç duyduklarını ve bunu özel bulut hizmetleri aracılığıyla yaptıklarını gerçekten anlamaları. Bazı yasal gerekliliklerin müşteri verilerinin ulusal sınırlar içinde tutulmasını gerektirdiğinin farkında olduklarından, müşteri verilerini bu tür bulut sistemlerine yerleştiriyorlar.
 
Faaliyetlerinin yüzde 80'ini buluta taşımak için sınırları zorlayan bazı bankalar dahi var. Çünkü bu onlara müşterilerin ve işin talepleriyle birlikte hareket etmeleri için tam bir esneklik sağlıyor.
 
Bu durum kendi kişisel bulut kullanımımıza benziyor. Başlangıçta temkinli ve çekingen. Bulut sağlayıcı verilerime bakar mı? Bugün, verilerimizi buluta yerleştirip ihtiyaç duyduğumuz her yerde, konumdan bağımsız olarak alabileceğimize eminiz. Ve bu, bulut tabanlı bilgi işinin güzelliğinin bir parçası. Veriler - müşteri veya çalışan - ihtiyaç duydukları kişi, ihtiyaç duydukları zaman, ihtiyaç duydukları her yerde mevcuttur.
 
Buna ek olarak, dizüstü bilgisayarında olduğu için eve veri alan personel sorunlarının üstesinden gelir. Elbette, bu bulutta veri depolamaktan ve bankanın güvenliğinden daha güvenli değil mi?
 
Bu modeli anlayan bankalar şu anda, düzenleyici model ve merkez bankası gözetimi tarafından yönlendirilen altyapıları, operasyonları, yazılımları ve verileri için özel ve genel bulut hizmetlerinin ilginç melez yapılarını yaratıyor. Bunu elde edenler operasyon maliyetlerini önemli ölçüde düşürdü, esnekliklerini ve çevikliklerini arttırmış oluyor.


Önceki Yazılar
...
NAKİT AKIŞI NEDİR?

İşletmenizin kasasına belirli bir zaman dilimi içerisinde giren ve çıkan paraya nakit akışı denir.

...
FİNTECH 2.0: YENİ BİR FİNANSAL KATILIM DÖNEMİ

Son birkaç yıl içinde FinTech, finansal hizmetler ekosistemi içerisine yerleşmiştir. FinTech'in genel algısı Bankacılık ve..

...
TAHSİLATIN OLMAZSA OLMAZ 9 ÖZELLİĞİ.

BulutTahsilat, banka hesaplarınıza gelen ödemeleri anlık olarak takip ederek muhasebe ve ERP sistemlerine otomatik olarak işlenmesini sağlar.

BulutTahsilat - Referanslar

Copyright © 2020 BulutTahsilat. All rights reserved.